Najdete nás na každém kilometru – až do středu Země

Letošní propad stavební výroby nebyl náhodný. O důvodech, jsme psali mnohokrát – nepřipravenosti staveb v důsledku extrémně komplikovaných schvalovacích procesů. Je však zarážející, že když má na Ostravsku přijít tisícovka horníků o práci, tak se ve zprávách týden neřeší nic jiného. Do regionu se chodí vypovídat ministři i prezident. Přitom stavebnictví jen letos opustilo dalších 6378 lidí! Přesně tolik je to kilometrů do středu Země – na každém kilometru najdete jednoho bývalého zaměstnance z tuzemského stavebnictví. To je již varovné memento. A to se již úplně mlčí o tom, že za několik posledních let jsou to desetitisíce lidí.

A jak bude příští rok? Slušná odpověď zní: Nic moc. Nechme protentokrát stranou liniové stavby a podívejme se na jediný segment: rezidenční výstavbu. Vzhledem k neochotě úředníků se pod cokoli podepsat, je již nyní jasné, že nedostatečná nabídka neuspokojí poptávku na trhu a důsledkem bude další růst cen. V Praze za tři čtvrtletí letošního roku klesl počet zahájených bytů v bytových domech o více než 70 procent z loňských 3033 na letošních 862. Za stejné období přitom developeři prodali 4800 nových bytů, tedy více než pětkrát tolik, než byl počet tzv. zahájených, tedy těch, jejichž výstavbu úřady povolily. Důsledkem byl růst cen o pětinu!

Za úpadkem nové výstavby v Praze stojí bezesporu pomalé povolování projektů stavebními úřady. Od nákupu pozemku ke kolaudaci trvá příprava projektu bytového domu v průměru osm let. V řadě případů ještě déle. Doba, kterou stráví developer přípravou projektů, je tak výrazně delší, než v západní Evropě. Řada městských částí se po posledních volbách staví negativně k jakémukoli rozvoji a ani na magistrátu rozumné hlasy nyní nepřevažují. Územní rozvoj je v rukou Strany zelených v čele s extrémistou Matějem Stropnickým. V poslední době jen blokuje jakékoli aktivity, které by Prahu mohly posunout dopředu. Důsledkem je tak paralýza hlavního města a nejen toho.

Stavební firmy tak čeká ještě těžší rok, než ten letošní. Kdo si nezajistil zakázky ve fungujícím zahraničí, bude možná muset přistoupit i k propouštění.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *