Koruna virus je zde v plné síle

Ke zpomalení propadu stavebnictví již nebudou stačit slunné dny. Bude nutná zvýšená investiční aktivita veřejného sektoru. I nadále budou chybět zahraniční pracovníci a aktivita municipalit a soukromého sektoru výrazně poklesla.

Mohlo by se zdát, že odložení oprav chodníků, vybudování vodovodu či kanalizace, postavení nové výrobní haly a oprava obecního majetku, jsou jen drobnosti v řádech milionů korun. Ale není tomu tak. Právě z těchto potůčků a říček nakonec vzniká řeka, která již významně vstupuje do statistik. Zároveň je třeba podotknout, že stavebnictví vyšlo z krize prozatím docela dobře. To je však způsobeno jeho setrvačností. Horší časy teprve přijdou – nebo nepřijdou – a to právě záleží na aktivitě veřejného sektoru. Stavebnictví v dubnu kleslo o 4,6 procenta, ale průmyslová výroba se propadla více než o třetinu.

Dopad epidemie koronaviru se negativně odrazil zejména v pozemním stavitelství, kam spadá výstavba bytů, kanceláří nebo skladů. V dubnu pokleslo o 10,5 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, do něhož patří z velké části dopravní infrastruktura, v dubnu o 13,5 procenta vzrostlo. Za první čtyři měsíce stavebnictví v souhrnu kleslo o pouhých 0,1 procenta. Pozemní stavitelství se snížilo o 3,8 procenta, inženýrské vzrostlo o 14,7 procenta.

Můžeme očekávat, že rozdíl v obou základních oborech stavebnictví bude i nadále přetrvávat. Stát se pravděpodobně rozhodne, v tradici hladových zdí Karla IV., v krizi podpořit ekonomiku ještě vyššími státními zakázkami do infrastruktury. Kde je však žába na prameni? Zamrzlé stavební úřady nadále brzdí výstavbu bytů. Stavitelům se navíc může i zhoršit přístup k financování, banky budou pravděpodobně požadovat ještě větší záruky v době nejistoty.

Dubnový pokles se mohl projevit i z důvodu restriktivních vládních opatření, která zamezila kontaktu mezi lidmi, a pokud tomu tam bylo, může jít pouze o jednorázovou záležitost, která začne v květnu klesat. To bylo docela optimistické.

Podnikatelům ve stavebnictví nebo developerům by paradoxně mohlo pomoci i to, že snáze najdou vhodnou českou pracovní sílu, kterou uvolnil zpracovatelský průmysl a cestovní ruch. Růst míry nezaměstnanosti by podnikatelům ve stavebnictví mohl pomoci udržet mzdové náklady na uzdě a zvýšit jejich konkurenceschopnost. To zase umožní, aby stavebnictví snáze přežilo citelný útlum ekonomiky, ba recesi, které Českou republiku nyní čeká. To vše je ale pouhé věštění z poněkud špinavé křišťálové koule.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *