Praha staví na vodě

Pražské stavební předpisy jsou scházeny a metropolitní plán je odevzdán. Dvě události, které na mnoho let ovlivní stavebnictví v hlavním městě. Je na místě jásot, nebo zděšení?

Nic není černobílé. Díky přijetí Pražských stavebních předpisů by mohl skončit přes rok trvající chaos a nejistota. Zmatení nebyli jen developeři a stavebníci, ale i stavební úřady. Jejich pracovníci opakovaně prohlašovali, že netuší, podle jakého předpisu mají nové stavby schvalovat. Stavby totiž měli posuzovat podle různých předpisů, jejich volba záležela na datu předložení stavebního záměru do schvalovacího procesu. Výsledkem bylo, že nedůstojné několikaleté schvalování, které minulé vedení města protlačilo silou těsně před komunálními volbami bez projednání s nadřízeným ministerstvem, paralyzovalo přípravu staveb na celém území města.

Návrh Metropolitního plánu vznikal od roku 2012 a ještě zhruba další čtyři roky bude procházet projednáváním. Připomínám, že původní plán z roku 2000 měl platit pouze deset let. Dokument se pokouší určit jasná pravidla rozvoje Prahy na příštích patnáct až dvacet let. Skončit by mělo například rozpínání města do polí na okraji Prahy. Napříště by se mělo stavět spíše v územích, jako jsou stará nádraží či opuštěné továrny. Plán též – poprvé v historii Prahy – přinese výškovou regulaci pro celou plochu města.

Ale jak jsme již řekli, noc není černobílé. Praha v případě tohoto plánu postupovala podle zásady: My to vypracujeme, s nikým se radit nebudeme a až to bude hotové, tak o tom, laskavě, můžete diskutovat. A že diskuse budou vášnivé a mnohaleté, je již nyní jasné. Praha v souladu s cimrmanovským hledáním slepých uliček zvolila tento vlastní postup, kterým osvědčené metody obrátila na hlavu. Místo široké diskuze a pečlivého vysvětlování každého kroku vznikal Metropolitní plán na půdě Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy bez veřejné kontroly. Výsledkem je to, že plán odráží pouze to, jak budoucnost hlavního města vidí omezená skupinka autorů.

Pro developera, který plánuje na dlouhé roky dopředu, není nic horšího, než neustále se měnící předpisy, nekompetentní a zmatení úředníci a legislativní chaos. Časté změny legislativy nejsou jen problémem developerů, ale obecnou překážkou pro byznys. Firmy potřebují stabilní rámec, ve kterém se mají pohybovat. Nejisté prostředí ztěžuje veškeré plánování, prodražuje projekty a je ve výsledku nevýhodné pro všechny zainteresované strany.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *