Konec pohody ve vlastním bydlení

Letopočet 2020 klepe na dveře. Děti si sice ještě neodkroutily první měsíc ve škole, ale pro stavebnictví je rok 2020 vlastně již dnes. Veškeré výstavby i rekonstrukce domů jsou v současné době diktovány jedním společným jmenovatelem, a tím jsou úspory energií. Postavit pasivní dům vyžaduje použít ty nejkvalitnější materiály a špičkové technologie. A to začíná být velký problém. Cihly, izolace a další stavební materiál už druhým rokem nejsou hned po ruce, stavbaři ho musejí objednávat několik měsíců dopředu, ale ani pak nemají jistotu, že vše, co potřebují, přijde včas. Potvrzují to i slova šéfa společnosti Saint-Gobain Tomáše Rosáka: „Na trh se dostávají exotické materiály z Běloruska, Ruska a Ukrajiny. Lidé jsou ochotni koupit cokoliv za cokoliv. A to může být problém.“

Slovenské inspekční orgány zjistily, že pětina z odebraných vzorků v segmentu minerálních izolací jsou zmetky, které nesplňují deklarované parametry. U nás kontroly teprve probíhají, ale očekává se, že zjištění budou obdobná. Kvůli nekvalitní izolaci budou mít uživatelé i větší účty za vytápění či srážení kondenzací ve stavebních konstrukcích. Ty nezaplatí stavební firma ani developer, ale až uživatel, tedy často lidé, kteří si byt či rodinný dům koupí na hypotéku.

Tuto neradostnou situaci umocňuje i skutečnost, že příští rok přinese i zásadní změnu v povolování staveb. Stavební povolení od 1. ledna 2020 získají jen takové stavby, které jsou energeticky nulové. To povede ke zdražení staveb. Ze zkušeností lze již nyní vyvodit, že náklady na stavbu pasivního domu vzrostou minimálně o dvanáct procent. Může za to evropská směrnice o energetické náročnosti budov, která se od příštího roku bude týkat všech novostaveb bez výjimky.

Naplnění požadavků této směrnice totiž nespočívá pouze v kvalitně zateplené obálce domu, ale musí být například využito rekuperace, tepelných čerpadel, solárního ohřevu a panelů na výrobu elektrické energie. U rodinných domů tak hovoříme o částce v řádu stovek tisíc korun.

Tento bruselský diktát je výrazným pokřivením trhu, protože vnucuje lidem něco, co vůbec nechtějí. Podíl „mimořádně úsporných budov“ v kategorii rodinných domů loni dosáhl pouhých 6,2 procenta. Více než devět z deseti dokončených rodinných domů tak nesplňuje hodnoty, které budou od příštího roku pro všechny povinné.

Kromě vyšších nákladů na samotnou výstavbu totiž lidé musí zásadním způsobem změnit životní styl. Zapomenout musí mimo jiné na klasické větrání okny, protože to způsobuje energetické ztráty a ekonomická návratnost tak mizí v nedohlednu.

Zbylé úspory pak spolknou pravidelné výdaje na provoz úsporných systémů, jejich servis, čištění filtrů a případné opravy. Například životnost nejčastěji používaných rekuperačních systémů je kratší než deklarovaná doba návratnosti.

Kdo se tomu chce na poslední chvíli vyhnout, má ještě určitou šanci. Rychle do konce roku podat žádost o stavební povolení. To má platnost dva roky. Dům podle svých představ si tak bude možné postavit až do roku 2022. Pak již plně nastoupí energetický diktát, kdy lidé toužící po vlastním domě se budou muset smířit s tím, že o jeho podobě již rozhodne někdo jiný. Na nesmyslnost tohoto nařízení si vzpomenou vždy, když budou měnit zanesené filtry rekuperačních jednotek či vyměňovat zaseknuté lišty venkovních žaluzií.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *