Ke zprávě přibalte oprátku

Brblat a stěžovat si, je možná lidské, ale Češi jsou v tom přeborníci. Valí se na nás informace, že ve stavebnictví dnes chybí úplně všechno: na stavební materiály se čeká měsíce, kvalifikovaní lidé nejsou ani v dohledu, chybí pozemky, legislativa… K některým zprávám by jejich tvůrci měli přibalovat oprátku pro snadnější a rychlejší oběšení. Přitom stavební firmy jsou vytíženy na 95 procent, projektanti jedou na doraz a veřejné zakázky se soutěží na 104 procenta odhadované ceny. Pokud se však soutěží, protože za současného stavu o tyto zakázky v řádech desítek milionů korun není vlastně ani zájem. Tak se na některé nářky podívejme podrobněji.

Podle expertů se trh letos dočká zpomalení i kvůli byrokratickému fungování stavebních úřadů. V důsledku růstu mezd a cen stavebních materiálů rovněž dojde ke zdražování stavebních prací. Po loňském více než 8% růstu pravděpodobně čeká letos stavební trh mírné zpomalení.

Stavbaři očekávají, že obor ve srovnání s předchozím rokem poroste zhruba 6% tempem, a to zejména kvůli přetrvávajícímu nedostatku pracovních sil. Skutečnost navíc prohlubuje rostoucí zájem po těchto pracovnících sousedním Německu – kde se platí lépe než v tuzemsku. Zdá se, že některé loňské problémy by za nás mohl vyřešit trh sám. Již nyní se postupně řeší loňské výpadky stavebních materiálů na trhu, protože se výrobci během zimy předzásobili. Nyní spíš přemýšlejí, jestli jim budou stačit dopravní kapacity.

I tak je potřeba stavbu plánovat s předstihem. Do stavebnictví totiž přišlo jaro. Nezvykle brzké zvýšení teplot umožňuje zahájit stavební práce dříve, než je obvyklé. Práce na stavbách však mohou zabrzdit nečekané externí vlivy. Problém přetrvává u některých materiálů, zejména betonových produktů a to kvůli omezení výroby v průběhu zimních měsíců. To potvrzuje Daniel Křížek, obchodní ředitel sítě stavebnin PRO-DOMA. Ten odhaduje, že na vybrané materiály jako bednící dílce se bude čekat zhruba pět týdnů. V dlouhodobějším časovém horizontu pak očekává časové komplikace u zdících materiálů. S otazníkem jsou rovněž dodávky baleného cementu zejména těch výrobců, kteří jsou zaměřeni na export do Německa a Polska.

Už leden byl postižen až polovičním propadem zájmu o hypotéky. Skutečný odraz současného stavu ale uvidíme až v příštím roce, kdy bude trh reagovat na aktuální trendy. Stavby žijí svým cyklem: mají svá stavební povolení a tyto projekty se budou dalších 18 měsíců dokončovat. Proto není šance se přizpůsobit vnějším okolnostem a tolik diskutovanému vlivu sazeb a potenciálně i přicházející recesi. Ekonomický cyklus však nejde přehlížet. Prozatím se vezeme na vlně konjunktury, ale nikdo neví, jak dlouho tato situace ještě bude trvat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *