Stokrát opakovaná lež se stává pravdou

Stokrát opakovaná lež se stává pravdou: Sdělovací prostředky jsou toho plné: rostou ceny nových bytů, stavebních prací, pozemků i nájmů. Pravda nebo lež? Za posledních dvacet let se v Praze cena metru čtverečního nového bytu zvýšila čtyřikrát, stejně tak se zvýšily výdaje za pozemky i nájemné. To platí v absolutních číslech a nelze proti tomu nic namítat.

Co když však porovnáme tyto údaje s vývojem průměrné mzdy? Zaplatí pražská rodina opravdu víc? Průměrný výdělek v roce 1997 byl pár stovek nad 10 tisíci korunami. Statistici spočítali, že se Pražané loni dostali měsíčně na 40 tisíc korun. Asi bych mohl polemizovat s tímto údajem, pokud si jej srovnám se svou výplatní páskou, ale „statistika věda je – má však cenné údaje“!

Nechal bych stranou vývoj hypoték a jejich sazeb. Teprve v roce 1995 vzniklo toto nové bankovní odvětví. Banky se učily jak hypotéky „konstruovat“, jak je distribuovat, zpracovávat a jaká jsou s nimi spojená primární rizika. V tomto období byly uvedeny do života státní podpory, které pomohly k pozvolnému rozjezdu hypoték. Rozhodně ale platí, že dnešní procentuální sazby jsou oproti roku 1997 výrazně nižší.

Na vině relativního růstu cen v případě stavebních prací nejsou ani výrobci stavebních materiálů a stavební firmy. Ty prodávání dokonce levněji, než v roce 1997. Již slyším, jak pod mnohými čtenáři začínají vrzat židle a chystají se ke startu. Vydržte ještě chvíli číst, než se začnete rozčilovat.

Průměrné náklady na výstavbu metru čtverečního bytu v pražském bytovém domě v roce 2018 dosáhly podle developerů (Skanska Development, Central Group a Trigema) 40 tisíc korun. V porovnání s rokem 1997 se zvýšily o 80 procent. Náklady na výstavbu u rodinných domů stouply o 58 procent na 36 502 korun za metr čtvereční. Průměrná měsíční mzda ve stejném období vzrostla o 173 procent na 29 496 korun. Z toho vyplývá, že cena stavebních prací roste výrazně pomaleji než průměrná mzda. Díky tomu se výstavba bytových a rodinných domů stává dostupnější. Zatímco v roce 1997 museli lidé obětovat více než dvě průměrné mzdy na vybudování metru čtverečního bytového domu, loni stačilo méně než jedna a čtvrt průměrné mzdy. Náklady na stavbu bytu v bytovém domě v porovnání s průměrnou mzdou v roce 2018 klesly proti roku 1997 o více než třetinu a u rodinných domů se snížily o polovinu!

Kde proto hledat příčiny, že jsme na tom v Praze stejně jako v roce 1997 a ne mnohem lépe, když na vině nejsou stavební náklady? Důvodů je hned několik: vysoký růst cen lukrativních pozemků (metr čtvereční pozemku s územním rozhodnutím stojí 35 tisíc korun), zdlouhavý proces stavebních povolení (trvá zhruba deset let) a spekulativní poptávka, čili nákup realit jakožto investice. Zhruba polovina kupců je ze zahraničí a třetina bytů je určena k dalšímu podnikání. A to se loni v Praze prodalo pět tisíc bytů, tedy zhruba stejně jako v roce 2007.

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *