Změňte vizi na projekt

Síla krásy architektury střední a východní Evropy. Zúčastněte se mezinárodní soutěže!

 „Síla krásy architektury” – motto soutěže „Změňte vizi na projekt”, která je určena architektům a architektonickým studiím ze zemí střední a východní Evropy. Celková výše cen je 16 000 EUR. Práce budou oceňovat známí architekti: Ewa Kuryłowicz (PL), Robert Konieczny (PL), Péter Reicher (HU) a Jaroslav Dokoupil (CZ).

Čím by měla být charakteristická budova budoucnosti?

Světová populace stále roste a spolu s ní houstne i zástavba městského prostoru. Skutečnou výzvou se tedy stává bezpečnost obyvatel spojená s protipožární ochranou a také akustické pohodlí – podle Světové zdravotnické organizace může být pouliční hluk škodlivý pro zdraví úplně stejně jako toxické látky, takže je důležité, aby objekty zajišťovaly uživatelům odpovídající akustickou úroveň.

-Každý rok se do měst stěhuje milion lidí a výzvou současného světa je najít způsob, aby v těchto městech mohl žít každý zdravě, pohodlně a bezpečně. Víme, že dosažení tohoto cíle vyžaduje spolupráci a angažovanost mnoha stran: architektů, stavebních firem, investorů a výrobců stavebních materiálů – říká Łukasz Glapa, marketingový ředitel společnosti ROCKWOOL CEE.

Jednou z hlavních otázek při projektování a modernizaci bytových staveb a staveb určených pro veřejnost je tepelné pohodlí a energetická úspornost, které jsou nejúčinnějšími prostředky v boji se smogem –  tento problém se týká mnoha zemí, nejen v Evropě. Moderní stavby jsou také odolné stavby, které budou sloužit spolehlivě po mnoho let – je dobré, aby se s jejich funkčností pojila i estetika, protože každý z nás chce žít na místě, které je přátelské a vizuálně atraktivní. Důležité je i to, aby městský prostor vznikal z materiálů, které jsou recyklovatelné. To všechno dohromady tvoří výjimečnou vizi „zelených měst budoucnosti“.

– Díky soutěži se dozvíme, zda se taková místa nacházejí na mapě střední a východní Evropy již dnes – dodává Łukasz Glapa.

Počítají se nejlepší architektonické nápady

Hledáme nejkrásnější stavby ve střední a východní Evropě, které ohromují vzhledem a jsou to současně stavby představující ty nejlepší architektonické ideje. Do soutěže zveme architekty ze zemí střední a východní Evropy, jejichž projekty nejlépe vyjadřují pravidla udržitelného stavebnictví: jsou vizuálně estetické, zapadají do městského prostředí a představují syntézu několika klíčových vlastností, které charakterizují stavbu, navrženou pro města budoucnosti.

Soutěž zahrnuje dvě kategorie: nová stavba a modernizovaná stavba, předané do používání v roce 2018. Celková hodnota cen pro vítěze je 16 000 EUR – 5000 EUR za Grand Prix a tři ocenění ve výši 1000 EUR v obou kategoriích. Práce budou oceňovat známí architekti: Ewa Kuryłowicz (PL), Robert Konieczny (PL), Péter Reicher (HU) a Jaroslav Dokoupil (CZ).

– V moderním městě má klíčový význam právě vize architektů, takže tuto vizi rádi podporujeme. V soutěži chceme ukázat nejlepší realizace roku 2018 ve střední a východní Evropě a objevit architekty, kteří dokážou pohlédnout na architekturu v kontextu tvorby měst budoucnosti. Hledáme místa přátelská pro člověka a bezpečná, taková, ve kterých se estetika setkává s funkčností – shrnuje Łukasz Glapa.

Soutěž organizovaná společností ROCKWOOL Polska začíná 22. listopadu 2018, práce bude možné posílat do 31. 1. 2019.

Více informací najdete na rockwool.cz/zmentevizinaprojekt

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Soutěže. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *