Na této listině bude buď váš podpis, nebo váš mozek

Jeden se až diví, jak může mít Světová banka tak zkreslené informace. V posledním žebříčku zasadila Českou republiku na 156. místo ve světě, protože povolovací proces, prý, u nás trvá v průměru 246 dní. Každý, kdo se musel utkat s úředníky a jejich dokonale propracovaným systémem o několik desítek razítek, ví, o čem je řeč. Hlavou se mnohým začne vybavovat věta z Kmotra: Na této listině bude buď váš podpis, nebo váš mozek…

Světová banka ve své studii vychází z prosté teorie: Sečte délky jednotlivých procesů stavebního povolení tak, jak jsou uvedeny v zákonech, a jejich prostý součet bere za délku povolovacího procesu. Kdyby banka disponovala hodnověrnými podklady, musela by za seznamem všech zemí na planetě udělat tlustou čáru, a pak pod ní dopsat Kambodžu a Českou republiku. Lépe délku povolovacího procesu popisuje studie společnosti Deloitte, která jako průměr uvádí 5,1 let. A to nemluvíme o rekordmanech, kteří v procesu povolovacích procesů uvázli i více než 24 let. Pokud bychom navíc vzali v potaz také předprojektovou přípravu, která se v posledních letech neúměrně prodlužuje a prodražuje – především v důsledku politických zásahů, a to i do stabilizovaných území, pak jsme téměř na sedmi letech.

Nepřesná a optimistická data Světové banky jsou už několik let alarmující. Ani to však nepřimělo odpovědné politiky k tomu, aby zásadně zjednodušili povolovací proces. Bez toho se do společnosti vyspělých zemí nikdy nedostaneme a budeme se pořád potácet na chvostu daleko i za spoustou států považovaných za rozvojové.

A co teprve, pokud se podíváme na to, kolik oficiálních komunikací se třetí stranou, například státním úřadem, musí stavebník podstoupit. České republice s 21 úkony patří 13. příčka od konce. Je sice lepší než Moldávie (28 procedur) či Tádžikistán (25 procedur), ale premiantovi Rusku se dvěma procedurami se nemůže ani zdaleka rovnat. Navíc u rezidenčních projektů je počet nutných procedur výrazně vyšší. Není až takovou výjimkou, když počet dotčených orgánů dosáhne šesti desítek!

Definitivně náš stavební legislativní Kocourkov vyřeší až zcela nový stavební zákon, jeho příprava a schválení je však běh na delší trať. Mimo jiné bude potřeba shoda několika resortů, které mohou přijít o některé své současné pravomoci. Na tom údajně už jednou příprava nového stavebního zákona v minulosti pohořela. Proto záměry, jako například zavedení takzvané fikce souhlasu nebo zřízení centralizovaného stavebního úřadu, zní jako hudba z nebeských sfér. Kdo přinutí kapříky, aby si vypustili vlastní rybníky a zřekli se kompetencí?

Příspěvek byl publikován v rubrice Komentáře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *